CAMA GENEL BAKIŞ

Tarihte kaydedilen ilk cam yapımı, Mısır’da yaklaşık 3000 yıl önce görülmüş ve cam malzemesi ilk olarak çömlek ve diğer eşyalar için sır olarak kullanılmıştır.
Fiziksel açıdan soğutulmuş bir sıvı olan cam, oda sıcaklığında katıdır. 1.000 °C’de şekil verilebilir ve 1.400 °C ile 1.650 °C arasında erir. Birçok alanda kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Çoğunlukla kuvars kumundan yapılan cam, günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız araçlarımızda, saatlerde, gözlüklerimizde ve daha pek çok alanda karşılaştığımız, yapılarda da farklı noktalarda sıklıkla kullanılan fonksiyonel bir malzemedir. Cam olmasaydı, bir odayı aydınlatmak için bir ampul bile olamayacağı için dünya karanlık bir gezegen olurdu.

TEMPERLİ CAM

Temperli cam, normal camı daha sert kılan, aşırı ısıtma ve hızlı soğutma işlemiyle imal edilir. İşlenmemiş camdan, kırılmalara karşı dört ile beş kat daha dirençli olup, kırılma durumunda keskin parçalar oluşturmaz. Böylelikle keskin kenar tehlikesi ortadan kalkar. Bu özelliği ve dayanıklılığı nedeniyle temperli cama genellikle güvenlik camı da denilir.

LAMİNELİ CAM

İki veya daha fazla cam tabakasının ısı ve basınç uygulanarak birleştirilip araya polivinil butiral (PVB) denilen sert ve koruyucu bir madde yerleştirilmesiyle üretilir. Lamine cam, çarptığında parçalara ayrılmayan bir cam türüdür.

ÇİFT CAM

Isı cam, iki veya daha fazla cam tabakasının, fabrika şartları altında, arasında kuru hava veya gaz içerecek şekilde birleştirilmesiyle oluşturulan ısı ve ses geçirme yüzdesi düşürülmüş bir cam türüdür.